Zvětšení rtů

„Cílem zákroku je dosáhnout proporční stav, podtrhující přirozený půvab nositelky a ne opačně, jak to často vídáme. Existuje celá škála možných postupů jak změnit tvar, nebo objem retní červeně.“

MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.

Indikace ke zvětšení rtů

Úzké rty (zvláště pak horní ret) nejsou u některých typů obličeje esteticky žádoucí. Zvětšení rtů by každopádně mělo podtrhnout harmonii celého obličeje. Někdy žádané extrémní a nepřirozeně působící zvětšení rtů prostě neprovádím. V závislosti na anatomické situaci, někdy i přání pacienta, lze využít některý z následujících možností řešení:

 • zvětšení deriváty kyseliny hyaluronové – jednoduché a minimálně invazivní řešení. Časem se však postupně vstřebá (dává tak i možnost „zkusit si, jak by to vypadalo“)
 • bullhorn lift – velmi oblíbená chirurgická technika, kdy nenápadná jizva je skrytá těsně pod nosem.
 • zvětšení tukovým autotransplantátem (viz též lipotransfer). Hlavní nevýhodou je částečné vstřebání tuku v této inkriminované oblasti a ev. nutnost opakovaní zákroku.
 • zvětšení koriotukovým štěpem – trvalé zvětšení, trochu složitější zákrok. Mám s ním ale dobré zkušenosti.
 • zvětšení posunem retní červeně V-Y . Pro některé případy dobré řešení, někdy však jsou nevýhodou jizvy na rtu.
 • zvětšení implantátem – Permalip. Jednoduché, efektní, ale někdy ne příliš přirozeně reagující. Výhodou je snadné odstranění pokud přestane vyhovovat.

Možností je tedy celá řada, což napovídá, že žádná z nich není ideální. Nejlepší je poradit se s operatérem, co je v dané situaci optimální řešení.

Omezení po zvětšení rtů

Domácí šetření

0 až 7 dní – v závislosti na typu zákroku

Lehká (kancelářská) práce

0 až 7 dní – v závislosti na typu zákroku

Lehké fyzické aktivity

cca 14 dní

Zcela bez omezení

cca 3 týdny

Související zákroky

Lze kombinovat s ostatními zákroky menšího rozsahu, pokud je indikace.

Postup zvětšení rtů

Jedná se o plánovanou operaci – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráv/a, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci)

Pokud je to potřeba, pak před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím tytu anestezie a Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.

Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.

K zákroku se dostavte bez nalíčení.

Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).

Pokud se rozhodnete pro zákrok v analgosedaci pak před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v anestezii. Zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.

Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních (např. vysoký krevní tlak), pro které jste léčen/a.

Při konzultaci se domluvíte, který typ zákroku je pro Vás konkrétně nevhodnější. Injekční aplikace derivátů kyseliny hyaluronové je nejjednodušší ambulantní zákrok, prováděný v anestezii krémem Emla. Ostatní zákroky jsou prováděny v režimu ambulantní/ jednodenní chirurgie, většinou v lokální anestezii pouze.  Konkrétní umístění jizev a celý postup Vám bude detailně vysvětlen při konzultaci.

Zajistěte si pooperační doprovod. V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně), přibývající bolestivost rtů, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte  sestru/operatéra (SMS, ev MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění. Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře.

1. týden:

 • Pokud ležíte, pak na zádech, s hlavou ve zvýšené poloze (buď na 2 polštářích, nebo polohovací podhlavník), anebo v polosedě.
 • Vyhněte se předklonům a všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.
 • Pečlivě přikládejte studené okblady.
 • Vyhněte se stravě vyžadující nadměrné žvýkání
 • Dbejte o hygienu dutiny ústní.
 • Oblast rtů můžete opatrně mýt – bez tahání za kůži kolem jizev. Lze se vší opatrností promašťovat jizvy, líčení je zakázáno.
 • Otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 –  3 týdnů.
 • Stejně tak pocit tahu, napětí a snížená citlivost rtů  jsou zpočátku normální.

2- 3. týden: tlakové masáže okrajových částí jizev, promašťování jizev a možné líčení.

 • Během prvních 6 týdnů, neprovádějtekosmetické masáže obličeje.
 • Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizvy. Dříve jen po jejím zakrytí slunečními brýlemi nebo aplikaci opalovacího krému s SPF 50+.

Finální estetický výsledek lze hodnotit nejdříve po 6 týdnech.

Celkově patří zvětšení rtů mezi zákroky, které nejsou spojeny s operačními komplikacemi. Pokud již při výběru pracoviště dbáte na dostatečně zkušeného operatéra, který zvětšení rtů provádí rutinně, máte jistotu, že i Váš zákrok proběhne výborně.

Pečlivě dbáme, abychom udělali zákrok maximálně bezpečně a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou v případě blefaroplastiky velmi vzácně vyskytnout.

 

 • Pooperační, infekce. V tomto případě je nutné podat antibiotika.
 • Pooperační krvácení.  V opravdu výjimečných případech je nutné provést operační revizi. Ta nemá vliv na výsledný efekt operace, pouze prodlouží nutné pooperační léčení.
 • Porucha inervace – snížení citlivosti rtů.
 • Alergie na léky, náplast,  dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
 • Nápadné jizvy, nerovnosti a asymetrie rtů, které nebyly přítomny před operací
 • Postupná ztráta objemu rtu – nutno s tím počítat, pokud jde o výplň rtu kyselinou hyaluronovou anebo vlastním tukem
 • Nutnost reoperace – výjimečně, ze dvou předchozích důvodů.
 • Nedokonalý výsledek zákroku.

Délka  operace

20 až 60 minut

Typ anestezie

Lokální,  ev. spíše výjimečně analgosedace.

Délka  hospitalizace

ambulantně

Známky po výkonu

 • Dočasné:  asymetrie, modřiny, otok, necitlivost, svědění, zarudnutí
 • Trvalé:  asymetrie, patrné jizvy

Jak dlouho to vydrží

1/2 roku až trvale – záleží na typu výkonu

Recenze zvětšení rtů

Operace nosu u MUDr. Krejči – výsledek je skvělý

Pan doktor mi dělal plastiku nosu, výsledek je skvělý. Pan doktor byl moc milý a se zájmem se mi věnoval, prostředí na klinice Laser Esthetic bylo příjemné a nezanedbali ani pooperační péči - naopak. Veliká spokojenost. Romana M. / rhinoplastika Zdroj: Osobní hodnocení

Augmentace a výměna implantátu – mohu jen doporučit

U pana doktora jsem byla již 2x, augmentace a následná reaugmentace po prasklém implantátu. Vždy mi bylo vše podrobně vysvětleno, pan doktor je milý a precizní. Jelikož má mnohaletou práxi nejen v plastické chirurgii, dokáže posoudit, co je našim rozmarem a co je potřeba řešit. Není to plasticky chirurg, který do Vás za každou cenu řeže a chce vytěžit maximum, je to doktor s lidským přístupem a vždy zváží, zdali je potřeba ještě dalšího podrobného vyšetření, aby předešel případným komplikacím. Mohu jen doporučit! Ráda se k němu přihlásím znovu...:-) Lucie, Kladno / augmentace a výměna...

Odborník s nohama na zemi

Nejlepší volba!!! Po shození 50kg mi zůstala na těle povadlá kůže. U pana primáře Krejči jsem podstoupila laserovou liposukci zad a břicha (aby se kůže zpět přicucla na místo) a modelaci poprsí, které bylo hodně dole. Nikdy bych se nesvěřila do rukou nikomu jinému. Pan Krejča je odborník s nohama na zemi, neslibuje nereálné výsledky a doporučí nejlepší variantu. Spolu se svojí manželkou Veronikou jsou na sále sehraný tým a vám ani nepřijde, ze jdete práve na operaci. Lidskost, úsměvy a radost z toho, co oba dělají... tyto operace mi změnily život, a pokud se v budoucnu rozhodnu ještě k...

Dr. Krejča byl pro mě jasnou volbou

Pana doktora Krejču jsem navštívila na radu kamarádky. Ačkoli jsem před tím navštívila i jiné specialisty, pan doktor Krejča byl pro mě jasnou volbou. Na první konzultaci mi s úsměvem podal ruku, vše mi pečlivě vysvětlil a byl ochotný zodpovědět všechny mé všetečné otázky. Okamžitě jsem věděla, že jsem v těch nejlepších rukou. Od zákroku mám cca 4měs., vše dopadlo na výbornou a každému, kdo plánuje využít estetické medicíny bych pana doktora bez váhání doporučila. T.B.  Zdroj: Osobní hodnocení

Augmentace, Motiva 320cc, implantáty pod sval

Skvělý přístup a poradenství s výběrem velikosti implantátů a správném umístění. Prsa jsou přesně dle mých očekávání. Velikost odpovídá, tak jak jsme se domluvili. Pan doktor je velmi svědomitý a pečlivý. Jak před operací, během ní i později při pravidelných kontrolách. Naprosto doporučuji. Petra Marek / Augmentace prsou Zdroj: Osobní hodnocení

Za Dr. Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska

Za panem doktorem Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska. I když se vždy jednalo o menší chirurgický zákrok, pokaždé odvedl dokonalou a velmi profesionální práci. Mé jizvy po zákroku a zahojení v obličeji nejsou absolutně vidět. Teď po pár měsících operované místo už vůbec nenajdu! S perfektně odvedenou prací doktora Krejči jsem naprosto maximálně spokojená. V budoucnosti má volba padne vždy na primáře Krejču. Velmi doporučuji všem! Martina Lichtensteiger / Facelift Zdroj: Osobní doporučení

Zeptejte se / Domluvte si termín