Brachioplastika

„Tento typ zákroku řeší kožní a tukové nadbytky vnitřní strany paží.“

MUDr. Miroslav Krejča, PhD.

Indikace k plastické operaci paží

Brachioplastika neboli plastická operace paží řeší kožní a tukové nadbytky vnitřní strany paží.

K tomu dochází nejčastěji v důsledku hubnutí anebo dojde k uvolnění paží s přibývajícím věkem. Určitou roli může hrát i dědičná dispozice. Na povolení paží se v různé míře podílí uvolněná kůže s omezenou elasticitou a dále pak úbytek nebo opačně zesílená. vrstva podkožního tuku. Posledním faktorem negativně ovlivňujícím vzhled paží je i objemový úbytek svalové hmoty.

Účelem operace je lifting paží a náprava výše uvedených problémů. Pokud je problémem objem paží pouze při dobré elasticitě kůže, lze řešit liposukcí pouze a ne brachioplastikou.

Omezení po brachioplastice

Domácí šetření

2 týdny

Lehká (kancelářská) práce

po týdnu

Lehké fyzické aktivity

nejdříve po 3 týdnech

Zcela bez omezení

po 8 týdnech

Související zákroky

Vzhledem k rozsahu tohoto zákroku žádné další zákroky současně nedoporučuji.

Postup brachioplastiky

 • Plastická operace paží je plánovaná operace  – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráva, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
 • Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím k Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
 • Věnujte pozornost možnosti provedení předoperačního genetického vyšetření stanovujícího dispozici k onemocnění poruchy krvácivosti a srážlivosti. Toto vyšetření ukáže před operací, zda má pacientka zvýšený sklon k trombózám a embolii a zda, a v jakém rozsahu se má provést antitrombotická prevence. Lze objednat u nás.
 • Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
 • Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).
 • Pár dní před operací jezte lehkou, nenadýmavou stravu.
 • Před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v celkové anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
 • Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních, pro které jste léčen/a. Dále znovu informujte o případném užívání antikoncepce.
Po předchozím vyměření a naplánování odstraňujeme nadbytečnou kůži včetně podkožního tuku na vnitřní straně paže v rozsahu mezi loktem a podpažím. V oblasti podpaží zakončujeme dle situace buď T řezem nebo Z plastikou. Tamtéž vzniknou i pooperační jizvy. O konkrétním výběru optimální operační techniky se rozhoduje individuálně již při předoperační konzultaci s operatérem.

V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně), přibývající bolestivost v operační ráně, eventuálně přibývající otok, objemovou změnu, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS/ MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění.

Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře.

Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim. Ten spolu s dostatkem tekutin je přirozenou prevencí TEN (tromboembolické nemoci).

1. až 2. týden:

 • Po operaci je na pažích elastický návlek. Ten až do převazu nesundávejte.
 • Vyhněte se ohýbaní v loktech a omezte pohyb v ramenním kloubu.
 • Vyhněte se těžší práci a zátěži horních končetin.
 • Dále se vyhněte všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.
 • Po cca týdnu se lze osprchovat, vždy pečlivě vysušte oblast jizvy. Po osprchování hned znovu aplikujte kompresivní prádlo.

Další období:

 • Pocit napětí, otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.
 • V té době lze též začít s prováděním tlakových masáží jizev, ev. dále o jizvy pečovat dle instrukcí lékaře.
 • Citlivost kolem jizev se obnoví až po několika měsících.
 • Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizev / dříve jen po jejím zakrytí nebo aplikaci opalovacího krému s ochranným faktorem SPF50+/.
 • Mírný otok paží a určitá asymetrie, někdy ne úplně ideální tvar po operaci může být normální, přechodný a většinou do 3 až 6 měsíců se vše upraví.

Finální estetický výsledek lze tedy hodnotit až s delším časovým odstupem.

Délka  operace

Obvykle 2 hodiny

Typ anestezie

Zákrok se provádí v celkové anestezii. Více v informovaném souhlasu s podáním celkové anestezie.

Délka  hospitalizace

Většinou 1 až 3 dny

Známky po výkonu

 • Dočasné: bolestivost při pohybu, otoky předloktí a rukou, modřiny, pocit napětí paží, necitlivost kůže.
 • Trvalé: jizvy, snížená citlivost kolem jizev. Mírná objemová asymetrie paží i umístění jizev – ta nejčastěji koresponduje s existující předoperační asymetrií.

Jak dlouho to vydrží

Operace přinese trvalé zlepšení stavu. Nezabrání však dalším projevům stárnutí.

Recenze brachioplastika

Operace nosu u MUDr. Krejči – výsledek je skvělý

Pan doktor mi dělal plastiku nosu, výsledek je skvělý. Pan doktor byl moc milý a se zájmem se mi věnoval, prostředí na klinice Laser Esthetic bylo příjemné a nezanedbali ani pooperační péči - naopak. Veliká spokojenost. Romana M. / rhinoplastika Zdroj: Osobní hodnocení

Augmentace a výměna implantátu – mohu jen doporučit

U pana doktora jsem byla již 2x, augmentace a následná reaugmentace po prasklém implantátu. Vždy mi bylo vše podrobně vysvětleno, pan doktor je milý a precizní. Jelikož má mnohaletou práxi nejen v plastické chirurgii, dokáže posoudit, co je našim rozmarem a co je potřeba řešit. Není to plasticky chirurg, který do Vás za každou cenu řeže a chce vytěžit maximum, je to doktor s lidským přístupem a vždy zváží, zdali je potřeba ještě dalšího podrobného vyšetření, aby předešel případným komplikacím. Mohu jen doporučit! Ráda se k němu přihlásím znovu...:-) Lucie, Kladno / augmentace a výměna...

Odborník s nohama na zemi

Nejlepší volba!!! Po shození 50kg mi zůstala na těle povadlá kůže. U pana primáře Krejči jsem podstoupila laserovou liposukci zad a břicha (aby se kůže zpět přicucla na místo) a modelaci poprsí, které bylo hodně dole. Nikdy bych se nesvěřila do rukou nikomu jinému. Pan Krejča je odborník s nohama na zemi, neslibuje nereálné výsledky a doporučí nejlepší variantu. Spolu se svojí manželkou Veronikou jsou na sále sehraný tým a vám ani nepřijde, ze jdete práve na operaci. Lidskost, úsměvy a radost z toho, co oba dělají... tyto operace mi změnily život, a pokud se v budoucnu rozhodnu ještě k...

Dr. Krejča byl pro mě jasnou volbou

Pana doktora Krejču jsem navštívila na radu kamarádky. Ačkoli jsem před tím navštívila i jiné specialisty, pan doktor Krejča byl pro mě jasnou volbou. Na první konzultaci mi s úsměvem podal ruku, vše mi pečlivě vysvětlil a byl ochotný zodpovědět všechny mé všetečné otázky. Okamžitě jsem věděla, že jsem v těch nejlepších rukou. Od zákroku mám cca 4měs., vše dopadlo na výbornou a každému, kdo plánuje využít estetické medicíny bych pana doktora bez váhání doporučila. T.B.  Zdroj: Osobní hodnocení

Augmentace, Motiva 320cc, implantáty pod sval

Skvělý přístup a poradenství s výběrem velikosti implantátů a správném umístění. Prsa jsou přesně dle mých očekávání. Velikost odpovídá, tak jak jsme se domluvili. Pan doktor je velmi svědomitý a pečlivý. Jak před operací, během ní i později při pravidelných kontrolách. Naprosto doporučuji. Petra Marek / Augmentace prsou Zdroj: Osobní hodnocení

Za Dr. Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska

Za panem doktorem Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska. I když se vždy jednalo o menší chirurgický zákrok, pokaždé odvedl dokonalou a velmi profesionální práci. Mé jizvy po zákroku a zahojení v obličeji nejsou absolutně vidět. Teď po pár měsících operované místo už vůbec nenajdu! S perfektně odvedenou prací doktora Krejči jsem naprosto maximálně spokojená. V budoucnosti má volba padne vždy na primáře Krejču. Velmi doporučuji všem! Martina Lichtensteiger / Facelift Zdroj: Osobní doporučení

Zeptejte se / Domluvte si termín