Miniabdominoplastika

„Miniabdominoplastika je jedním z šetrnějších možných řešení problémů týkajících se převážně podbřišku. Mezi hlavní výhody patří kratší příčná jizva nízko v podbřišku, kterou lze lépe schovat.“

MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.

Indikace k miniabdominoplastice

Miniabdominoplastika řeší vyklenutí dolní poloviny břišní stěny.

K tomu dochází nejčastěji v důsledku těhotenství a porodu, zhubnutím anebo dojde k uvolnění břicha s přibývajícím věkem. Určitou roli může hrát i dědičná dispozice. Na vyklenutí břicha se v různé míře podílí zesílená vrstva podkožního tuku v podbřišku a uvolněná kůže podbřišku s omezenou elasticitou, někdy i rozestup svalové stěny břišní ve střední čáře – tzv. diastáza.

Účelem operace je náprava výše uvedených problémů.

Indikace má někdy kromě estetického aspektu i pohled zdravotní – přináší úlevu přetížené bederní páteři. Operace naopak nevyřeší zmnožení tzv. viscerálního tuku (uloženého uvnitř břišní dutiny mezi střevy – často u mužů), ani neposílí ochablé břišní svaly – to musí každý sám cvičením po úplném zhojení. Operace není indikována v případě dalšího plánovaného/možného těhotenství.

Omezení po miniabdominoplastice

Domácí šetření

3 týdny

Lehká (kancelářská) práce

po 4 týdnech

Lehké fyzické aktivity

nejdříve po 6 týdnech

Zcela bez omezení

po 8 týdnech

Související zákroky

Postup miniabdominoplastiky

 • Jedná se o plánovanou operaci – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráva, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
 • Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím k Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
 • Věnujte pozornost možnosti provedení předoperačního genetického vyšetření stanovujícího dispozici k onemocnění poruchy krvácivosti a srážlivosti. Toto vyšetření ukáže před operací, zda má pacientka zvýšený sklon k trombózám a embolii a zda, a v jakém rozsahu se má provést antitrombotická prevence. Lze objednat u nás.
 • Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
 • Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).
 • Pár dní před operací jezte lehkou, nenadýmavou stravu.
 • Před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v celkové anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
 • Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních, pro které jste léčen/a. Dále znovu informujte o případném užívání antikoncepce.

Z přístupu příčnou jizvou nízko v podbřišku redukujeme nadbytečnou kůži, zeslabujeme vrstvu podkožního tuku a v případě potřeby sešíváme rozestoupené břišní svaly. Operace je tedy v rozsahu podbřišku pouze, v nadbřišku však zlepšení nastane natažením břišní stěny směrem dolů.

Pokud je to nutné lze provést sešití uvolněných svalů břišní stěny v rozsahu podbřišku.

Při zákroku jsou aplikovány drény a na závěr kompresivní návlek.

V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně) přibývající bolestivost v operační ráně, eventuálně přibývající otok, objemovou změnu, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS/ MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění. Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře. Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim. Ten spolu s dostatkem tekutin je přirozenou prevencí TEN (tromboembolické nemoci).

1. – 3. týden: Po operaci je na břiše elastický návlek, stahovací pás, nebo oboje.

 • Ten až do převazu nesundávejte.
 • Ležet můžete pouze na zádech, ne na boku nebo břiše.
 • Vyhněte se ohýbaní v pase – nekrčte břišní stěnu, seďte a stůjte zpříma.
 • Posazujte se přes bok.
 • Dále se vyhněte všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.
 • Po cca týdnu se lze osprchovat, vždy pečlivě vysušte oblast jizvy a pupku.
 • Po osprchování hned znovu aplikujte kompresivní prádlo. Jezte lehkou nenadýmavou stravu do úplného obnovení normální činnosti střev a pravidelné stolice.

Další období: Pocit napětí, otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.

 • V té době lze též začít s prováděním tlakových masáží jizev, ev. dále o jizvy pečovat dle instrukcí lékaře.
 • Kolem cca 4 týdnů můžete začít spát na boku a postupně odkládat kompresivní návlek.
 • Citlivost kolem jizev se obnoví až po několika měsících.
 • Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizev / dříve jen po jejím zakrytí nebo aplikaci opalovacího krému s ochranným faktorem 50/.
 • Mírný otok břicha , určitá asymetrie, někdy ne úplně ideální tvar po operaci může být normální, přechodný a většinou do 3-6 měsíců se vše upraví.

Finální estetický výsledek lze hodnotit nejdříve po 8 týdnech. V té době již lze ležet i na břiše.

 • Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vzácně vyskytnout. Preventivně podáváme antibiotika, nízkomolekulární heparin a rána je drenována, plus další opatření.
 • Pooperační krvácení. Ve výjimečných případech je nutné provést operační revizi. Ta nemá vliv na výsledný efekt operace, pouze prodlouží nutné pooperační léčení. Ve výjimečných případech si krvácení může vynutit podání krevní transfuze.
 • Infekce. V případě infekce je nutné dlouhodobé podávání antibiotik, eventuálně drenáž rány.
 • Nekróza – odumření části kůže, prsního dvorce. Tu je pak nutné operačně odstranit.
 • Alergie na léky, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
 • Tzv. serom – volná jantarová sterilní tekutina v ráně – většinou se stane při nedodržování pooperačního režimu. Nutno často opakovaně punktovat.
 • Plicní embolie, trombóza žilní .
 • Nápadné jizvy (široké, hypertrofické, keloidní) jsou u této operace s častějším výskytem ( dle světových statistik cca 5 – 8 %).
 • Trvalá necitlivost nad jizvou podbřišku.
 • Nerovnosti břišní stěny.
 • Nedokonalý výsledek zákroku.

Délka  operace

Obvykle 1,5 až 2 hodiny

Typ anestezie

Zákrok se provádí v celkové anestezii. Více v informovaném souhlasu s podáním celkové anestezie.

Délka  hospitalizace

Většinou 1 den

Známky po výkonu

 • Dočasné: bolestivost při pohybu, hlavně ve střední čáře, otoky, modřiny, pocit napětí břicha, necitlivost kůže.

 

 • Trvalé: jizvy, snížená citlivost kolem jizev. Mírná asymetrie jizev i břišní stěny – ta koresponduje s existující předoperační asymetrií.

Jak dlouho to vydrží

Operace přinese trvalé zlepšení stavu. Nezabrání však dalším projevům stárnutí.

Recenze miniabdominoplastika

Operace nosu u MUDr. Krejči – výsledek je skvělý

Pan doktor mi dělal plastiku nosu, výsledek je skvělý. Pan doktor byl moc milý a se zájmem se mi věnoval, prostředí na klinice Laser Esthetic bylo příjemné a nezanedbali ani pooperační péči - naopak. Veliká spokojenost. Romana M. / rhinoplastika Zdroj: Osobní hodnocení

Augmentace a výměna implantátu – mohu jen doporučit

U pana doktora jsem byla již 2x, augmentace a následná reaugmentace po prasklém implantátu. Vždy mi bylo vše podrobně vysvětleno, pan doktor je milý a precizní. Jelikož má mnohaletou práxi nejen v plastické chirurgii, dokáže posoudit, co je našim rozmarem a co je potřeba řešit. Není to plasticky chirurg, který do Vás za každou cenu řeže a chce vytěžit maximum, je to doktor s lidským přístupem a vždy zváží, zdali je potřeba ještě dalšího podrobného vyšetření, aby předešel případným komplikacím. Mohu jen doporučit! Ráda se k němu přihlásím znovu...:-) Lucie, Kladno / augmentace a výměna...

Odborník s nohama na zemi

Nejlepší volba!!! Po shození 50kg mi zůstala na těle povadlá kůže. U pana primáře Krejči jsem podstoupila laserovou liposukci zad a břicha (aby se kůže zpět přicucla na místo) a modelaci poprsí, které bylo hodně dole. Nikdy bych se nesvěřila do rukou nikomu jinému. Pan Krejča je odborník s nohama na zemi, neslibuje nereálné výsledky a doporučí nejlepší variantu. Spolu se svojí manželkou Veronikou jsou na sále sehraný tým a vám ani nepřijde, ze jdete práve na operaci. Lidskost, úsměvy a radost z toho, co oba dělají... tyto operace mi změnily život, a pokud se v budoucnu rozhodnu ještě k...

Dr. Krejča byl pro mě jasnou volbou

Pana doktora Krejču jsem navštívila na radu kamarádky. Ačkoli jsem před tím navštívila i jiné specialisty, pan doktor Krejča byl pro mě jasnou volbou. Na první konzultaci mi s úsměvem podal ruku, vše mi pečlivě vysvětlil a byl ochotný zodpovědět všechny mé všetečné otázky. Okamžitě jsem věděla, že jsem v těch nejlepších rukou. Od zákroku mám cca 4měs., vše dopadlo na výbornou a každému, kdo plánuje využít estetické medicíny bych pana doktora bez váhání doporučila. T.B.  Zdroj: Osobní hodnocení

Augmentace, Motiva 320cc, implantáty pod sval

Skvělý přístup a poradenství s výběrem velikosti implantátů a správném umístění. Prsa jsou přesně dle mých očekávání. Velikost odpovídá, tak jak jsme se domluvili. Pan doktor je velmi svědomitý a pečlivý. Jak před operací, během ní i později při pravidelných kontrolách. Naprosto doporučuji. Petra Marek / Augmentace prsou Zdroj: Osobní hodnocení

Za Dr. Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska

Za panem doktorem Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska. I když se vždy jednalo o menší chirurgický zákrok, pokaždé odvedl dokonalou a velmi profesionální práci. Mé jizvy po zákroku a zahojení v obličeji nejsou absolutně vidět. Teď po pár měsících operované místo už vůbec nenajdu! S perfektně odvedenou prací doktora Krejči jsem naprosto maximálně spokojená. V budoucnosti má volba padne vždy na primáře Krejču. Velmi doporučuji všem! Martina Lichtensteiger / Facelift Zdroj: Osobní doporučení

Zeptejte se / Domluvte si termín