Lipotransfer

„Autotransplantace vlastní tukové tkáně je odběr tukové tkáně šetrnou liposukcí a jeho přemístění tam, kde chybí objem.“

MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.

Indikace k lipotransferu

Tento typ zákroku řeší objemový nedostatek v cílové oblasti (například prsou, nebo obličeje) autotransplantací tukové tkáně z dárcovské oblasti. Někdy též řeší objemový nadbytek v dárcovské oblasti. Účelem operace je tedy náprava výše uvedených problémů

Omezení po lipotransferu

Domácí šetření

1 – 2 týdny

Lehká (kancelářská) práce

po 2 týdnech

Lehké fyzické aktivity

nejdříve po 3 týdnech

Zcela bez omezení

po 8 týdnech

Související zákroky

Vzhledem k rozsahu tohoto zákroku žádné další zákroky současně nedoporučuji.

Postup lipotransferu

 • Jedná se o plánovanou operaci – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráva, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
 • Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím k Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
 • Věnujte pozornost možnosti provedení předoperačního genetického vyšetření stanovujícího dispozici k onemocnění poruchy krvácivosti a srážlivosti. Toto vyšetření ukáže před operací, zda má pacientka zvýšený sklon k trombózám a embolii a zda, a v jakém rozsahu se má provést antitrombotická prevence. Lze objednat u nás.
 • Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
 • Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).
 • Pár dní před operací jezte lehkou, nenadýmavou stravu.
 • Před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v celkové anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
 • Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních, pro které jste léčen/a. Dále znovu informujte o případném užívání antikoncepce.

Přenos – autotransplantace tukové tkáně znamená:

 • 1. Odebrání tukové tkáně pomocí šetrné speciální liposukční techniky z podkoží, v oblastech kde je nadbytek tkáně. Liposukce se provádí z několika incizí – vpichů pro každou oblast, kdy se speciální kanylou pod malým pod tlakem šetrně odsaje tuková tkáň. K šetrnějšímu a přesnějšímu průběhu přispívá předchozí napuštění – infiltrace tkáně speciální tekutinou.
 • 2. Zpracování. Dále se odebraná tuková tkáň připraví k transplantaci tak, aby byly zajištěny nejlepší možné dosažitelné podmínky pro jeho úspěšné přihojení v dárcovské oblasti – dojde k jeho pročištění.
 • 3. Aplikace – autotransplantace vlastního tuku do dárcovské oblasti, kde je žádoucí větší objem, se opět provádí velmi šetrnou technikou speciálními kanylami z mnoha vpichů tak, aby byly splněny všechny podmínky pro jeho úspěšné přihojení.

V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně) přibývající bolestivost v operační ráně, eventuálně přibývající otok, objemovou změnu, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS/ MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění. Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře. Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim. Ten spolu s dostatkem tekutin je přirozenou prevencí TEN (tromboembolické nemoci).

1. – 3. týden: Po operaci je na odběrové oblasti elastický návlek, nebo stahovací pás.

 • Ten až do převazu nesundávejte.
 • Ležet můžete pouze na zádech, ne na boku nebo břiše.
 • Vyhněte se všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.
 • Po cca týdnu se lze osprchovat, vždy pečlivě vysušte oblast jizev.
 • Po osprchování hned znovu aplikujte kompresivní prádlo.

Další období: Pocit napětí, otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.

 • Kolem cca 4 týdnů můžete začít spát na boku a postupně odkládat kompresivní návlek.
 • Citlivost kolem jizev se obnoví až po několika měsících.
 • Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizev / dříve jen po jejím zakrytí nebo aplikaci opalovacího krému s ochranným faktorem 50/.
 • Mírný otok operovaných oblastí , určitá asymetrie, někdy ne úplně ideální tvar po operaci může být normální, přechodný a většinou do 3-6 měsíců se vše upraví.

Finální estetický výsledek lze hodnotit nejdříve po 8 týdnech.

 • Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vzácně vyskytnout.
 • Pooperační krvácení.
 • Infekce. V případě infekce je nutné dlouhodobé podávání antibiotik.
 • Nekróza transplantované tkáně, projevující se olejovými cystami a zatvrdlinami, výjimečně i kalcifikacemi.
 • Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
 • Plicní embolie, trombóza žilní .
 • Nadměrná ztráta tekutin s celkovou reakcí organismu, vedoucí k těžkému stavu až k šoku.
 • Nápadné jizvy (široké, hypertrofické, keloidní) .
 • Trvalá necitlivost nad odběrovými oblastmi.
 • Nerovnosti a asymetrie, uvolnění kůže, pomerančová kůže, zhoršení projevů celulitidy.
 • Nutnost opakovaného zákroku v případě většího objemového úbytku transplantované tkáně. Toto riziko se zvyšuje při váhových výkyvech, zvláště pak při celkovém zhubnutí.
 • Nedokonalý výsledek zákroku.

Délka  operace

Obvykle 1 až 4 hodiny, záleží na množství transplantované tukové tkáně

Typ anestezie

Zákrok se provádí v lokální anestezii, analgosedaci, nebo i celkové anestezii, eventuálně v jejich kombinaci tak, aby zákrok byl pro pacienta komfortní a zároveň šetrný. Záleží typu zákroku ( odkud a kam) a na množství transplantované tukové tkáně. Více v informovaném souhlasu s podáním celkové anestezie.

Délka  hospitalizace

Většinou 1 den

Známky po výkonu

 • Dočasné: modřiny, zarudnutí, otok, pocit napětí, necitlivost kůže, svědění, pálení, bolestivost při pohybu. Mezi méně časté vedlejší efekty operace patří viditelná místa incizí a otok trvající i několik týdnů.
 • Trvalé: jizvy, snížená citlivost. Mírná asymetrie v odběrové i aplikované oblasti. Částečný objemový úbytek (max. cca do 20%) – z tohoto důvodu většinou při operaci překorigováváme.

Jak dlouho to vydrží

Výsledek je trvalý, ale v dlouhodobém horizontu může dojít k ztrátě objemu a někdy je třeba i sekundární chirurgický zákrok – doplnění autotransplantátu.

Recenze lipotransfer

Operace nosu u MUDr. Krejči – výsledek je skvělý

Pan doktor mi dělal plastiku nosu, výsledek je skvělý. Pan doktor byl moc milý a se zájmem se mi věnoval, prostředí na klinice Laser Esthetic bylo příjemné a nezanedbali ani pooperační péči - naopak. Veliká spokojenost. Romana M. / rhinoplastika Zdroj: Osobní hodnocení

Augmentace a výměna implantátu – mohu jen doporučit

U pana doktora jsem byla již 2x, augmentace a následná reaugmentace po prasklém implantátu. Vždy mi bylo vše podrobně vysvětleno, pan doktor je milý a precizní. Jelikož má mnohaletou práxi nejen v plastické chirurgii, dokáže posoudit, co je našim rozmarem a co je potřeba řešit. Není to plasticky chirurg, který do Vás za každou cenu řeže a chce vytěžit maximum, je to doktor s lidským přístupem a vždy zváží, zdali je potřeba ještě dalšího podrobného vyšetření, aby předešel případným komplikacím. Mohu jen doporučit! Ráda se k němu přihlásím znovu...:-) Lucie, Kladno / augmentace a výměna...

Odborník s nohama na zemi

Nejlepší volba!!! Po shození 50kg mi zůstala na těle povadlá kůže. U pana primáře Krejči jsem podstoupila laserovou liposukci zad a břicha (aby se kůže zpět přicucla na místo) a modelaci poprsí, které bylo hodně dole. Nikdy bych se nesvěřila do rukou nikomu jinému. Pan Krejča je odborník s nohama na zemi, neslibuje nereálné výsledky a doporučí nejlepší variantu. Spolu se svojí manželkou Veronikou jsou na sále sehraný tým a vám ani nepřijde, ze jdete práve na operaci. Lidskost, úsměvy a radost z toho, co oba dělají... tyto operace mi změnily život, a pokud se v budoucnu rozhodnu ještě k...

Dr. Krejča byl pro mě jasnou volbou

Pana doktora Krejču jsem navštívila na radu kamarádky. Ačkoli jsem před tím navštívila i jiné specialisty, pan doktor Krejča byl pro mě jasnou volbou. Na první konzultaci mi s úsměvem podal ruku, vše mi pečlivě vysvětlil a byl ochotný zodpovědět všechny mé všetečné otázky. Okamžitě jsem věděla, že jsem v těch nejlepších rukou. Od zákroku mám cca 4měs., vše dopadlo na výbornou a každému, kdo plánuje využít estetické medicíny bych pana doktora bez váhání doporučila. T.B.  Zdroj: Osobní hodnocení

Augmentace, Motiva 320cc, implantáty pod sval

Skvělý přístup a poradenství s výběrem velikosti implantátů a správném umístění. Prsa jsou přesně dle mých očekávání. Velikost odpovídá, tak jak jsme se domluvili. Pan doktor je velmi svědomitý a pečlivý. Jak před operací, během ní i později při pravidelných kontrolách. Naprosto doporučuji. Petra Marek / Augmentace prsou Zdroj: Osobní hodnocení

Za Dr. Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska

Za panem doktorem Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska. I když se vždy jednalo o menší chirurgický zákrok, pokaždé odvedl dokonalou a velmi profesionální práci. Mé jizvy po zákroku a zahojení v obličeji nejsou absolutně vidět. Teď po pár měsících operované místo už vůbec nenajdu! S perfektně odvedenou prací doktora Krejči jsem naprosto maximálně spokojená. V budoucnosti má volba padne vždy na primáře Krejču. Velmi doporučuji všem! Martina Lichtensteiger / Facelift Zdroj: Osobní doporučení

Zeptejte se / Domluvte si termín