Otoplastika

„Velmi pochopitelný zákrok s několika modifikacemi operačního postupu koriguje boltce do správné pozice.“

MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.

Indikace k otoplastice

Plastická operace uší patří mezi zákroky měnící tvar ušních boltců.

Odstáté boltce jsou většinou patrné na první pohled. Jde o vrozenou vadu. Operovat můžeme již u dětí od cca 5 let. Já provádím operaci uší v místním znecitlivění u dětí od 6 let věku.

Ideální je načasování operace těsně před začátkem školní docházky, kdy dítě ještě netrpí psychickou újmou a současně se lze vyhnout celkové anestezii – provést zákrok šetrněji. Operace u dospělých však nebývá výjimkou.

Správnou indikaci k zákroku určuje lokální nález a psychická újma nositele, samozřejmě s přihlédnutím k celkovému zdravotnímu stavu. Individuálně zvažujeme stávající tvarové nedostatky boltce a dle nálezu přizpůsobujeme jinak standartní operační postup.

Omezení po otoplastice

Domácí šetření

5 – 7 dnů

Lehká (kancelářská) práce

nejdříve po týdnu

Lehké fyzické aktivity

sportovní aktivity při kterých je riziko poranění boltce cca 5-6 týdnů

Zcela bez omezení

za cca 6 týdnů

Související zákroky

Lze kombinovat s ostatními zákroky menšího rozsahu, pokud je indikace.

Postup otoplastiky

 • Otoplastika je plánovaná operaci – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráv/a, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
 • Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím tytu anestezie a Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
 • Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
 • Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).
 • Pokud se rozhodnete pro zákrok v analgosedaci pak před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
 • K zákroku se dostavte bez nalíčení.
  Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních (např. vysoký krevní tlak), pro které jste léčen/a.
Principiálně měníme tvar ušního boltce zákrokem na jeho chrupavce. Operační řez / jizva je na zadní straně boltce. Tímto přístupem obnažujeme chrupavku boltce, kterou změkčujeme, protínáme ev. srpkovitě redukujeme tak, aby došlo k jejímu uvolnění. V žádoucí pozici pak stabilizujeme tzv. fixačními stehy, kontrolujeme symetrii a sešíváme kůži za boltcem.

Operace naopak nevyřeší rozdílnou velikost ušních boltců, pokud existuje

Zajistěte si pooperační doprovod. V pooperačním období doma monitorujte následující: zda obvaz kolem hlavy není posunut a plní svoji funkci, dále denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně) přibývající bolestivost boltců, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS, ev MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění. Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře. Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim.

1. týden: Po operaci je na hlavě objemný obvaz, který nesundávejte.

 • Spěte na zádech, s hlavou ve zvýšené poloze (buď na 2 polštářích, nebo polohovací podhlavník), anebo v polosedě.
 • V žádném případě nesmíte ležet na operovaném boltci.
 • Vyhněte se předklonům a všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.

2. a 3. týden: Obvaz je nahrazen přes den čelenkou přes uši a na noc pružnou síťkou (Pruban).

 • Stehy za boltcem vypadávají samy.
  Se vší opatrností můžete umýt vlasy, nesmí při manipulaci dojít k zatažení boltce směrem od hlavy.
 • Lze se vší opatrností ušní štětičkou promašťovat záhyby boltce vaselinou či krémem ve slabé vrstvě.
  Otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.
 • Stejně tak pocit tahu, napětí a snížená citlivost boltců jsou po dobu hojení normální. Citlivost se obnoví až po několika měsících.
  Finální estetický výsledek lze hodnotit nejdříve po 6 týdnech.
 • Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vyskytnout.
 • Pooperační krvácení. V opravdu výjimečných případech je nutné provést operační revizi. Ta nemá vliv na výsledný efekt operace, pouze prodlouží nutné pooperační léčení.
 • Infekce měkkých tkání. V tomto případě je nutné podat antibiotika.
 • Porucha inervace – snížení citlivosti boltce.
 • Nerovnosti a asymetrie boltců, která nebyla přítomna před operací.
 • Opětovná odstálost boltců (zapříčiněná pružinovým efektem chrupavky anebo proříznutím fixačních stehů anebo úrazem při nedodržení léčebného režimu) – nutná reoperace.
 • Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
 • Nápadné jizvy (hypetrofické), keloidní jizvy.
 • Chronický zánět chrupavky (velmi velmi vzácně, avšak jde o závažnou komplikaci s trvalými následky.)
 • Nekroza – odumření tkáně. Vyžaduje následné chirurgické řešení
 • Nedokonalý výsledek zákroku.

Délka  operace

Obvykle 1 – 2 hodiny

Typ anestezie

Místní anestezie (v den zákroku se normálně nasnídejte) anebo místní anestezie v kombinaci s analgosedací. Pro tuto komfortnější variantu více v informovaném souhlasu s podáním anestezie.

Délka  hospitalizace

Obvykle ambulantně pokud jde o zákrok v lokální anestezii,  s několikahodinovým doležením pokud je zákrok v analgosedaci, spíše ve výjimečných případech jednodenní hospitalizace.

Známky po výkonu

 • Dočasné: modřiny, otok, necitlivost, svědění, zarudnutí.

 

 • Trvalé: jizvy na zadní straně boltce, mírné povrchové nerovnosti, mírná asymetrie korespondující s předoperační asymetrií.

Jak dlouho to vydrží

Efekt je trvalý.

Recenze otoplastika

Moc hezký výsledek otoplastiky

Skvělý a profesionální přístup, výsledek také moc hezký (dcerka, otoplastika). Moc děkujeme 🙂 Radka K. Zdroj: Google

Výsledek otoplastiky moc hezký

Skvělý a profesionální přístup, výsledek také moc hezký (dcerka, otoplastika). Moc děkujeme 🙂 Radka K. / otoplastika Zdroj: Google

Zeptejte se / Domluvte si termín