Liposukce

„Existuje celá řada různých metod jako tumescentní liposukce, radiofrekvencí asistovaná liposukce – Body Tite, laserová liposukce a jiné. Cílem je pomocí vhodně zvolené metody redukovat zesílenou vrstvu podkožního tuku v určitých predilekčních místech. „

MUDr. Miroslav Krejča, PhD.

Indikace k liposukci

Liposukce, odsátí tuku, je chirurgický výkon, kterým provádíme snížení podkožní tukové vrstvy odsátím určitého množství tuku v predilekčních místech na těle, kde dochází k jeho nadměrnému ukládání.

Mezi typické lokality patří oblast břicha a boků, dále oblast zevních a vnitřních stehen, kolen, dále podbradek, jakož další méně frekventované lokality. Liposukce zde odstraní přebytečné množství tukových buněk, a tím se trvale změní tělesné proporce postavy, které prostým hubnutím (nebo i budoucími váhovými výkyvy) nelze ovlivnit. Liposukce však není určena k redukci váhy.

Existuje celá řada liposukčních technik. Někdy je těžké pro laika se v tom vyznat, neboť každý propaguje tu svou – nejlepší. Není však žádná nejlepší, proto je tolik možností. Každá z technik má své přednosti a nedostatky. Pravdou však zůstává, že vývoj v této oblasti jde rychle dopředu. Liposukční techniky se stávají šetrnější a přesnější, a ty laserem, nebo radiofrekvencí asistované (body tite) mají navíc tu výhodu, že napomáhají retrakci uvolněné kůže. Tím pádem se horní věková hranice pro liposukci dramaticky posouvá ve prospěch střední generace.

Pro laika je někdy též matoucí velká nabídka tzv. neivazivních liposukčních technik. Nejde však o liposukci – tuk se neodsává z těla pryč, ale o lipolýzu – rozpouštění tuku, který se následně musí v těle vstřebat. Proto jsou tyto techniky vhodné jen k menším změnám tělesných proporcí. Já jako chirurg se jim nevěnuji.

Omezení po liposukci

Domácí šetření

1 – 7 dnů

Lehká (kancelářská) práce

cca 1 týden

Lehké fyzické aktivity

nejdříve po 2 týdnech

Zcela bez omezení

po 8 týdnech

Související zákroky

Postup liposukce

 • Liposukce je plánovaná operace – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráva, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
 • Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím k Vašemu zdravotnímu stavu.  Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
 • Věnujte pozornost možnosti provedení  předoperačního genetického vyšetření stanovujícího dispozici k onemocnění poruchy krvácivosti a srážlivosti. Toto vyšetření ukáže před operací, zda má pacientka zvýšený sklon k trombózám a embolii a zda, a v jakém rozsahu se má provést antitrombotická prevence. Lze objednat u nás.
 • Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
 • Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).
 • Pár dní před operací jezte lehkou, nenadýmavou stravu.
 • Před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v celkové  anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
 • Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních, pro které jste léčen/a. Dále znovu informujte o případném užívání antikoncepce. 

Nejprve vyznačíme na těle inkriminované tukové nadbytky. Dále infiltrujeme oblast určenou k odsávání  tumescentním roztokem – speciální tekutinou, která kromě jiného obsahuje místní anestetikum a léky způsobující tzv. vasokonstrikci – minimalizující kapilární krvácení a možnost budoucích modřin. Poté se provádí liposukce z několika incizí – vpichů pro každou oblast, kdy se speciální kanylou (kanylami) šetrně odsaje tuková tkáň. Ihned po skončení operace nasazujeme speciální kompresní prádlo.

V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně), přibývající bolestivost v operační ráně, eventuálně přibývající otok, objemovou změnu, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS/ MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění.

Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře.

Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim. Ten spolu s dostatkem tekutin je přirozenou prevencí TEN (tromboembolické nemoci).

1. – 3. týden:

 • Po operaci je na odběrové oblasti elastický návlek, nebo stahovací pás. Ten až do převazu nesundávejte.
 • Nesmíte ležet na operovaných oblastech.
 • Vyhněte se všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.
 • Po cca týdnu, výjimečně i dříve se lze osprchovat, vždy pečlivě vysušte oblast jizev.
 • Po osprchování hned znovu aplikujte kompresivní prádlo.

Další období:

 • Pocit napětí, otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.
 • Kolem cca 4 týdnů můžete postupně odkládat kompresivní návlek.
 • Citlivost kolem jizev se obnoví až po několika měsících.
 • Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizev / dříve jen po jejím zakrytí nebo aplikaci opalovacího krému s ochranným faktorem 50/.
 • Mírný otok operovaných oblastí, určitá asymetrie, někdy ne úplně ideální tvar po operaci může být normální, přechodný a většinou do 3-6 měsíců se vše upraví.

Finální estetický výsledek lze hodnotit nejdříve po 8 týdnech.

 • Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vzácně vyskytnout.
 • Pooperační krvácení, modřiny a podlitiny.
 • Perforace vnitřních orgánů.
 • Infekce. V případě infekce je nutné dlouhodobé podávání antibiotik.
 • Nekróza.
 • Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
 • Plicní embolie, trombóza žilní .
 • Nadměrná ztráta tekutin s celkovou reakcí organismu, vedoucí k těžkému stavu až k šoku.
 • Nápadné jizvy (široké, hypertrofické, keloidní) .
 • Trvalá necitlivost nad odběrovými oblastmi.
 • Nerovnosti a asymetrie, uvolnění kůže, pomerančová kůže, zhoršení projevů celulitidy.
 • Nedokonalý výsledek zákroku. Nutnost opakovaného zákroku.

Délka  operace

Obvykle 1 – 2 hodiny, záleží na počtu lokalit a množství odsávané tukové tkáně

Typ anestezie

Zákrok se provádí v lokální anestezii tumescentním roztokem, někdy v kombinaci s analgosedací, nebo i celkovou anestezií tak, aby byl pro pacienta komfortní a zároveň šetrný. Záleží na počtu lokalit a množství odsávané tukové tkáně.

Délka  hospitalizace

Ambulantně, při rozsáhlejším zákroku s krátkodobou jednodenní hospitalizací.

Známky po výkonu

 • Dočasné: modřiny, zarudnutí, otok, pocit napětí, necitlivost kůže, svědění, pálení, bolestivost při pohybu, vytékání tumescentní tekutiny z liposukčních incizí. Mezi méně časté vedlejší efekty operace patří viditelná místa incizí a otok trvající i několik týdnů.
 • Trvalé: jizvy, snížená citlivost. Mírná asymetrie odsávaných oblastí.

Jak dlouho to vydrží

Výsledek je trvalý. Výjimečně je indikována další chirurgická korekce ( většinou při změně hmotnosti)

Recenze liposukce

Odborník s nohama na zemi

Nejlepší volba!!! Po shození 50kg mi zůstala na těle povadlá kůže. U pana primáře Krejči jsem podstoupila laserovou liposukci zad a břicha (aby se kůže zpět přicucla na místo) a modelaci poprsí, které bylo hodně dole. Nikdy bych se nesvěřila do rukou nikomu jinému. Pan Krejča je odborník s nohama na zemi, neslibuje nereálné výsledky a doporučí nejlepší variantu. Spolu se svojí manželkou Veronikou jsou na sále sehraný tým a vám ani nepřijde, ze jdete práve na operaci. Lidskost, úsměvy a radost z toho, co oba dělají... tyto operace mi změnily život, a pokud se v budoucnu rozhodnu ještě k...

MUDr. Krejča byl jasná volba

U pana doktora Krejči jsem podstoupila zatím tři operace. Laserovou liposukci zad, liposukci břicha a modelaci poprsí. Vzhledem k tomu, že celý život se má váha pohybuje +/-50kg, kůže už zřejmě ztratila svou elasticitu a prsa jsem v 25letech měla jak 50ti letá. Proto jsem se rozhodla pro úpravu poprsí. Pan Krejča byl jasná volba. Výsledek byl perfektní, vše s vámi předem probere, neslibuje nesmysly a jeho lidský přístup vás hned pohltí. Vůbec jsem se nebála, přesně věděla, do čeho jdu a co mě čeká. Pan doktor navrhnul pro mě nejlepši řešení a po operaci jsem si noc prospala na klinice a...

Zeptejte se / Domluvte si termín