Lipotransfer do obličeje

„Jedním z mnoha projevů stárnoucího obličeje je i úbytek a přeskupování podkožního tuku. V případech, kde stav neřeší prostý facelift, můžeme vlastní tukovou tkáň buď transplantovat anebo jinde i odebrat liposukcí.“

MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.

Indikace k lipotransferu

S přibývajícím věkem dochází v obličeji každého z nás jednak ke ztrátě elasticity kůže a všech měkkých tkání, jednak k přesunu objemu podkožního tuku gravitací, někdy i k jeho úbytku.

Objemový posun anebo úbytek tuku je nejnápadnější v oblasti střední obličejové etáže (tzv. propadnutí některých kontur obličeje). Doplnění tukové tkáně některou z technik autotransplantace do inkriminovaných oblastí se obličej výrazně omladí. Tento zákrok se provádí buď samostatně, anebo v rámci faceliftu.

Omezení po lipotransferu

Domácí šetření

1 až 2 týdny

Lehká (kancelářská) práce

Po 2 týdnech

Lehké fyzické aktivity

Nejdříve po 3 týdnech

Zcela bez omezení

Po 8 týdnech

Související zákroky

Lze kombinovat s ostatními zákroky pokud je indikace.

Postup lipotransferu

 • Jedná se o plánovanou operaci – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráva, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
 • Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím k Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
 • Věnujte pozornost možnosti provedení předoperačního genetického vyšetření stanovujícího dispozici k onemocnění poruchy krvácivosti a srážlivosti. Toto vyšetření ukáže před operací, zda má pacientka zvýšený sklon k trombózám a embolii a zda, a v jakém rozsahu se má provést antitrombotická prevence. Lze objednat u nás.
 • Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
 • Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).
 • Pár dní před operací jezte lehkou, nenadýmavou stravu.
 • Před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v celkové anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
 • Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních, pro které jste léčen/a. Dále znovu informujte o případném užívání antikoncepce.

Přenos – autotransplantace tukové tkáně znamená:

 • Odebrání tukové tkáně pomocí šetrné speciální liposukční techniky z podkoží, v oblastech kde je nadbytek tkáně. Liposukce se provádí z několika incizí – vpichů pro každou oblast, kdy se speciální kanylou pod malým pod tlakem šetrně odsaje tuková tkáň. K šetrnějšímu a přesnějšímu průběhu přispívá předchozí napuštění – infiltrace tkáně speciální tekutinou.
 • Zpracování tukové tkáně. Dále se odebraná tuková tkáň připraví k transplantaci tak, aby byly zajištěny nejlepší možné dosažitelné podmínky pro jeho úspěšné přihojení v dárcovské oblasti – dojde k jeho pročištění.
 • Aplikace – autotransplantace vlastního tuku do dárcovské oblasti, kde je žádoucí větší objem, se opět provádí velmi šetrnou technikou speciálními kanylami z mnoha vpichů tak, aby byly splněny všechny podmínky pro jeho úspěšné přihojení.

V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně), přibývající bolestivost v operační ráně, eventuálně přibývající otok, objemovou změnu, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS/ MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění.

Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře.

Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim. Ten spolu s dostatkem tekutin je přirozenou prevencí TEN (tromboembolické nemoci). 

1. až 3. týden: Po operaci je na odběrové oblasti elastický návlek, nebo stahovací pás.

 • Ten až do převazu nesundávejte.
 • Pokud ležíte, pak s hlavou ve zvýšené poloze, nikoliv na operovaných oblastech.
 • Vyhněte se všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.
 • Po cca týdnu se lze osprchovat, vždy pečlivě vysušte oblast jizev.
 • Po osprchování hned znovu aplikujte kompresivní prádlo.

Další období:

 • Pocit napětí, otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.
 • Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizev / dříve jen po jejím zakrytí nebo aplikaci opalovacího krému s ochranným faktorem 50/.
 • Mírný otok operovaných oblastí, určitá asymetrie, někdy ne úplně ideální tvar po operaci může být normální, přechodný a většinou do 3-6 měsíců se vše upraví.

Finální estetický výsledek lze hodnotit nejdříve po 8 týdnech.

Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vzácně vyskytnout.

 

 • Pooperační krvácení.
 • Infekce. V případě infekce je nutné dlouhodobé podávání antibiotik.
 • Nekróza transplantované tkáně, projevující se olejovými cystami a zatvrdlinami, výjimečně i kalcifikacemi.
 • Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
 • Plicní embolie, trombóza žilní.
 • Nápadné jizvy (široké, hypertrofické, keloidní, tuhé jizvy v podkoží).
 • Trvalá necitlivost nad odběrovými oblastmi.
 • Nerovnosti a asymetrie, uvolnění kůže, pomerančová kůže, zhoršení projevů celulitidy.
 • Nutnost opakovaného zákroku v případě většího objemového úbytku transplantované tkáně. Toto riziko se zvyšuje při váhových výkyvech, zvláště pak při celkovém zhubnutí.
 • Nedokonalý výsledek zákroku.

Délka  operace

Obvykle 30 – 60 minut, záleží na množství transplantované tukové tkáně.

Typ anestezie

Zákrok se provádí v lokální anestezii, pokud je součástí např. faceliftu pak v analgosedaci, nebo i celkové anestezii, eventuálně v jejich kombinaci tak, aby zákrok byl pro pacienta komfortní a zároveň šetrný.

Délka  hospitalizace

Lze provést ambulantně.

Známky po výkonu

 • Dočasné: modřiny, zarudnutí, otok, pocit napětí, necitlivost kůže, svědění, pálení, bolestivost při pohybu. Mezi méně časté vedlejší efekty operace patří viditelná místa incizí a otok trvající i několik týdnů.

 

 • Trvalé: jizvy, snížená citlivost. Mírná asymetrie v odběrové i aplikované oblasti. Částečný objemový úbytek (max. cca do 20%) – z tohoto důvodu většinou při operaci překorigováváme.

Jak dlouho to vydrží

Výsledek je trvalý, ale v dlouhodobém horizontu může dojít k ztrátě objemu a někdy je třeba i sekundární chirurgický zákrok – doplnění autotransplantátu.

Recenze lipotransfer

Cítím se o 10 let mladší

Děkuji za facelift, po kterém se cítím o 10 let mladší. Přístup pana doktora Krejči a jeho skvělého personálu byl velmi milý, osobní a profesionální. Jsem šťastná, že jsem zákrok podstoupila. Eva K. / facelift Zdroj: Osobní hodnocení

Facelift mi ubral 15 let

U MUDr. Miroslava Krejčí na klinice Laser Esthetic jsem před čtyřmi měsíci podstoupila hned tři úpravy obličeje při jednom zákroku: úpravu spodních a horních víček a face lifting. Výsledek předčil moje očekávání. Okolí tvrdí, že mi zákrok ubral 15 let, navíc obličej vypadá naprosto přirozeně, i mimika zůstala přirozená. Jsem velice spokojená a jsem moc ráda, že jsem se pro zákrok u MUDr. Krejči rozhodla. U pana doktora a celého personálu také velice oceňuji individuální, vstřícný a přátelský přístup k pacientům. Při pobytu na klinice jsem si také uvědomila, jak je důležité i vstřícné a...

Quicklift u MUDr. Krejči proběhl skvěle

U pana doktora jsem byla na quickliftu, vše proběhlo skvěle, komunikace výborná, zákroku v místním znecitlivění jsem se bála, ale pan doktor mě celou dobu uklidňoval a moc děkuji za jeho profesionální práci, s výsledkem jsem velice spokojená a i všechny kontroly byly v pořádku. Určitě doporučuji pana doktora Krejču a příště se zase ráda svěřím do jeho rukou Dagmar / Facelift - Quicklift Zdroj: Znamylekar.cz

Dr. Krejča byl pro mě jasnou volbou

Pana doktora Krejču jsem navštívila na radu kamarádky. Ačkoli jsem před tím navštívila i jiné specialisty, pan doktor Krejča byl pro mě jasnou volbou. Na první konzultaci mi s úsměvem podal ruku, vše mi pečlivě vysvětlil a byl ochotný zodpovědět všechny mé všetečné otázky. Okamžitě jsem věděla, že jsem v těch nejlepších rukou. Od zákroku mám cca 4měs., vše dopadlo na výbornou a každému, kdo plánuje využít estetické medicíny bych pana doktora bez váhání doporučila. T.B.  Zdroj: Osobní hodnocení

Zeptejte se / Domluvte si termín