Vpáčené bradavky

„Jde o estetický a někdy i funkční problém, jehož způsob řešení je závislý na předoperačním stavu.“

MUDr. Miroslav Krejča, PhD.

Indikace k operaci vpáčených bradavek

V závislosti na konkrétní anatomické situaci lze řešit několika postupy. Principiálně buď se zachováním kontinuity mlékovodů – zachováním možnosti kojení, anebo s jejich přerušením – což nám zase dává jistotu, že nedojde k retrakci bradavky zpět.

Omezení po zákroku

Domácí šetření

minimálně 1 den, optimálně 1 týden

Lehká (kancelářská) práce

minimálně 1 den, optimálně 1 týden

Lehké fyzické aktivity

nejdříve po 3 týdnech

Zcela bez omezení

po 8 týdnech

Související zákroky

Lze  kombinovat s dalšími  menšími zákroky, pokud jsou indikovány.

Postup

 • Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika. Součástí vyšetření musí být i mamologické vyšetření.
 • Věnujte pozornost možnosti provedení předoperačního genetického vyšetření stanovujícího dispozici k onemocnění poruchy krvácivosti a srážlivosti. Toto vyšetření ukáže před operací, zda má pacientka zvýšený sklon k trombózám a embolii a zda, a v jakém rozsahu se má provést antitrombotická prevence. Lze objednat u nás.
 • Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
 • Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod.).
 • Před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v celkové anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
 • Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních, pro které jste léčen/a. Dále znovu informujte o případném užívání antikoncepce.

Po konzultaci a vyšetření Vám lékař navrhne optimální postup:

 • Mírné případy nestabilní pozice bradavky lze řešit stehem nebo piercingem.
 • Z řezu ve dvorci pronikáme pod prsní bradavku, kde uvolňujeme vazivovou tkáň kolem mlékovodů a speciálními stehy  podkládáme drženou projekci bradavky.
 • Totéž plus bohužel s nutným přerušením mlékovodů = jistější výsledek v závažnějších případech je vykoupen nemožností kojení v případě potřeby.

V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně), přibývající bolestivost v operační ráně, eventuálně přibývající otok, objemovou změnu, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS/ MMS) na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění.

Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře.

Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim. Ten spolu s dostatkem tekutin je přirozenou prevencí TEN (tromboembolické nemoci).

1. a 2. týden: Po operaci je na prsou obvaz.

 • Obvaz můžete vyměnit se souhlasem a dle instrukcí lékaře.
 • Ležet můžete pouze na zádech, ne na boku nebo břiše.
 • Vyhněte se předklonům a všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní.
 • Po cca 3-4 dnech se lze osprchovat, vždy pečlivě vysušte oblast jizvy.

Další období: Pocit napětí, otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.

 • V té době lze též začít nosit sportovní podprsenku a provádět tlakové masáže jizev, ev. dále o jizvy pečovat dle instrukcí lékaře.
 • Kolem cca 4 týdnů můžete začít spát na boku.
 • Citlivost kolem jizev se obnoví až po několika měsících.
 • Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizev / dříve jen po jejím zakrytí nebo aplikaci opalovacího krému s ochranným faktorem 50/.

Finální estetický výsledek lze hodnotit nejdříve po 8 týdnech. V té době již lze ležet i na břiše.

Po operaci se také doporučuje pravidelně navštěvovat mamologickou poradnu, kde si necháte vyšetřit prsy.

 • Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vzácně vyskytnout.
 • Pooperační krvácení. Ve výjimečných případech je nutné provést operační revizi. Ta nemá vliv na výsledný efekt operace, pouze prodlouží nutné pooperační léčení. Ve výjimečných případech si krvácení může vynutit podání krevní transfuze.
 • V případě infekce je nutné podávání antibiotik, eventuálně drenáž rány. Někdy též vyjmutí implantátu na dobu několika měsíců.
 • Nekróza – odumření části kůže, prsního dvorce. Tu je pak nutné operačně odstranit.
 • Alergie na léky, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
 • Recidiva vpáčení bradavky.
 • Asymetrie a necitlivost dvorce a bradavky.
 • Nedokonalý výsledek zákroku.

Délka  operace

Obvykle 40 až 60 minut

Typ anestezie

Zákrok se provádí v lokální anestezii, výjimečně v analgosedaci.

Délka  hospitalizace

Jde o ambulantní zákrok.

Známky po výkonu

 • Dočasné: bolestivost, otoky, modřiny, pocit napětí prsou, změna citlivosti dvorců a bradavek.

 

 • Trvalé: jizvy, snížená citlivost kolem jizev. Přirozená asymetrie prsou korespondující s existující předoperační asymetrií. Mírná asymetrie dvorců.

Jak dlouho to vydrží

Většinou trvalý efekt, s výjimečnými recidivami stavu.

Recenze vpáčené bradavky

Odborník s nohama na zemi

Nejlepší volba!!! Po shození 50kg mi zůstala na těle povadlá kůže. U pana primáře Krejči jsem podstoupila laserovou liposukci zad a břicha (aby se kůže zpět přicucla na místo) a modelaci poprsí, které bylo hodně dole. Nikdy bych se nesvěřila do rukou nikomu jinému. Pan Krejča je odborník s nohama na zemi, neslibuje nereálné výsledky a doporučí nejlepší variantu. Spolu se svojí manželkou Veronikou jsou na sále sehraný tým a vám ani nepřijde, ze jdete práve na operaci. Lidskost, úsměvy a radost z toho, co oba dělají... tyto operace mi změnily život, a pokud se v budoucnu rozhodnu ještě k...

MUDr. Krejča byl jasná volba

U pana doktora Krejči jsem podstoupila zatím tři operace. Laserovou liposukci zad, liposukci břicha a modelaci poprsí. Vzhledem k tomu, že celý život se má váha pohybuje +/-50kg, kůže už zřejmě ztratila svou elasticitu a prsa jsem v 25letech měla jak 50ti letá. Proto jsem se rozhodla pro úpravu poprsí. Pan Krejča byl jasná volba. Výsledek byl perfektní, vše s vámi předem probere, neslibuje nesmysly a jeho lidský přístup vás hned pohltí. Vůbec jsem se nebála, přesně věděla, do čeho jdu a co mě čeká. Pan doktor navrhnul pro mě nejlepši řešení a po operaci jsem si noc prospala na klinice a...

Zeptejte se / Domluvte si termín