Temporální lift (pretrichiální lift)

„Tento zákrok v několika chirurgických modifikacích dokáže elegantně vyřešit jak pokleslou zevní část obočí tak i vrásčitou kůži spánkové krajiny. Provádí se buď samostatně anebo v kombinaci s blefaroplastikou či faceliftem.“

MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.

Indikace k temporálnímu / petrichiálnímu liftu

Temporální / petrichiální lift patří mezi tzv. omlazující – rejuvenační zákroky. Řeší projevy stárnutí v oblasti spánkové krajiny a zevní části obočí typicky se projevující uvolněním kůže a vráskami spánkové krajiny a poklesem zevní části obočí. K tomu dochází obvykle mezi 40. až 65. rokem života. Často však záleží na celé řadě dalších faktorů a pro správnou indikaci k operaci je určující spíše lokální nález na obličeji než věk.

Vždy individuálně zvažujeme projevy stárnutí, typ obličeje, kvalitu tkání a další faktory a dle nálezu přizpůsobujeme jinak standartní operační postup.

Temporální / petrichiální lift lze provést samostatně nebo společně s operací očních víček či faceliftem.

Omezení po temporálním liftu

Domácí šetření

1 týden

Lehká (kancelářská) práce

nejdříve po týdnu

Lehké fyzické aktivity

nejdříve po 14 dnech

Zcela bez omezení

za cca 6 týdnů

Související zákroky

Postup temporálního / petrichiálního liftu

 • Temporální / petrichiální lift je plánovaná operace – zamyslete se proto nad jejím optimálním načasováním (v době kdy jste zdráv/a, mimo menses, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
 • Před operací absolvujete předoperační vyšetření. Jeho rozsah určuje indikující lékař s přihlédnutím k Vašemu zdravotnímu stavu. Vyšetření si můžete zařídit sami u svého lékaře, nebo Vám je zprostředkuje naše klinika.
 • Věnujte pozornost možnosti provedení předoperačního genetického vyšetření stanovujícího dispozici k onemocnění poruchy krvácivosti a srážlivosti. Toto vyšetření ukáže před operací, zda má pacient zvýšený sklon k trombózám a embolii a zda, a v jakém rozsahu se má provést antitrombotická prevence. Lze objednat u nás.
 • Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
 • Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, hrozících menses v době zákroku, apod).
 • Před vlastní operací dodržujte Pokyny pro klienty před plánovaným operačním zákrokem / vyšetřením podstoupeným v anestezii, zvláště pak dodržte dobu lačnění – bez jídla pití a kouření. Tyto pokyny od nás obdržíte v písemné podobě.
  Před operací je vhodné si umýt vlasy. K zákroku se dostavit bez nalíčení a bez šperků.
 • Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních, pro které jste léčen/a.

Principiálně  upevňujeme povázku spánkové krajiny směrem vzhůru a redukujeme nadbytečnou kůži. Operační řez a tedy výsledná jizva je vedena ve vlasaté části spánkové krajiny, anebo v případě  pretrichiálního liftu při její  hranici. Základní operační postup lze dále doplnit i o chirurgické řešení některých dalších  specifických problémů  S ohledem na finální estetický výsledek je výhodou všechny tyto dodatečné zákroky provést v jedné operační době. Toto je vždy předem diskutováno s klientem.

V pooperačním období doma monitorujte denně tělesnou teplotu (ta může zakolísat po operaci do 37,5C normálně) přibývající bolestivost v operační ráně, eventuálně přibývající otok, objemovou změnu, nebo zarudnutí – při těchto známkách a v případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS, ev MMS)na telefonní čísla, která obdržíte při propuštění. Pijte dostatek tekutin a užívejte léky dle ordinace lékaře. Dodržujte pohybový rekonvalescentní režim. Ten spolu s dostatkem tekutin je přirozenou prevencí TEN (tromboembolické nemoci).

1. týden: Po operaci může být na hlavě ohlávka.

 • Pokud ležíte, pak na zádech, s hlavou ve zvýšené poloze (buď na 2 polštářích, nebo polohovací podhlavník), anebo v polosedě.
 • Vyhněte se předklonům a všem pohybovým aktivitám, kdy se zvyšuje puls a tlak krevní. Otoky můžete zmírnit studenými obklady přikládanými během několika prvních dní.

2. týden: 

 • Operační rány se můžou ponechat bez obvazu pokud jste v domácím prostředí. Lze umýt vlasy nedráždivým / nejlépe dětským/ šamponem.
 • Dále můžete mýt vlasy třeba každý den. Stehy ve vlasaté části hlavy se odstraňují 10. – 14. den. Otoky a někdy i modřiny jsou normálním průvodním jevem, obvykle zmizí do 2 – 3 týdnů.
 • Stejně tak pocit tahu, napětí a snížená citlivost tváří a krku jsou normální. Citlivost se obnoví až po několika měsících.
 • Během prvních 2 měsíců neprovádějte kosmetické masáže obličeje. Opalování je možné až po úplném vyblednutí jizvy / dříve jen po jejím zakrytí nebo aplikaci opalovacího krému s ochranným faktorem 50/.

Finální estetický výsledek lze hodnotit nejdříve po 6 týdnech. Vlasy lze barvit po 6 týdnech.

 • Pečlivě dbáme, abychom udělali operační zákrok maximálně bezpečný a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vzácně vyskytnout.
 • Pooperační krvácení. Ve výjimečných případech je nutné provést operační revizi. Ta nemá vliv na výsledný efekt operace, pouze prodlouží nutné pooperační léčení. Ve výjimečných případech si krvácení může vynutit podání krevní transfuze.
 • Infekce. V případě infekce je nutné podávání antibiotik, eventuálně drenáž rány.
 • Nekróza – odumření části kůže. Tu je pak nutné operačně odstranit.
 • Porucha inervace obličeje. Může dojít k porušení větví lícního nervu zásobujícího svaly obličeje a tím k poruše mimiky. Tato komplikace je naprosto ojedinělá. Během preparace kůže a podkoží může dojít k poruše sensitivních nervů a k výpadku citlivosti části kůže anebo ušního boltce.
 • Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
 • Plicní embolie.
 • Nápadné jizvy (široké, hypertrofické, keloidní), posun a změna tvaru hranice vlasů, vypadávání vlasů kolem jizvy.
 • Nerovnosti a asymetrie obličeje, které nebyly přítomny před operací.
 • Nedokonalý výsledek zákroku.

Délka operace

Obvykle 40 min až 2 hodiny

Typ anestezie

Místní anestezie pouze, anebo v kombinaci s analgosedací anebo celkovou anestezií. Více v informovaném souhlase s podáním anestezie.

Délka  hospitalizace

Obvykle ambulantně

Známky po výkonu

 • Dočasné: Otoky, modřiny, pocit napětí ve spánkové krajině, zvýšené padání vlasů.
 • Trvalé: jizvy, snížená citlivost kolem jizev, posun vlasové hranice.

Jak dlouho to vydrží

Záleží na kvalitě a váze měkkých tkání obličeje průměrně 6 až 8 let, u štíhlejších i 12 let.

Recenze temporální / petrichiální lift

Cítím se o 10 let mladší

Děkuji za facelift, po kterém se cítím o 10 let mladší. Přístup pana doktora Krejči a jeho skvělého personálu byl velmi milý, osobní a profesionální. Jsem šťastná, že jsem zákrok podstoupila. Eva K. / facelift Zdroj: Osobní hodnocení

Facelift mi ubral 15 let

U MUDr. Miroslava Krejčí na klinice Laser Esthetic jsem před čtyřmi měsíci podstoupila hned tři úpravy obličeje při jednom zákroku: úpravu spodních a horních víček a face lifting. Výsledek předčil moje očekávání. Okolí tvrdí, že mi zákrok ubral 15 let, navíc obličej vypadá naprosto přirozeně, i mimika zůstala přirozená. Jsem velice spokojená a jsem moc ráda, že jsem se pro zákrok u MUDr. Krejči rozhodla. U pana doktora a celého personálu také velice oceňuji individuální, vstřícný a přátelský přístup k pacientům. Při pobytu na klinice jsem si také uvědomila, jak je důležité i vstřícné a...

Quicklift u MUDr. Krejči proběhl skvěle

U pana doktora jsem byla na quickliftu, vše proběhlo skvěle, komunikace výborná, zákroku v místním znecitlivění jsem se bála, ale pan doktor mě celou dobu uklidňoval a moc děkuji za jeho profesionální práci, s výsledkem jsem velice spokojená a i všechny kontroly byly v pořádku. Určitě doporučuji pana doktora Krejču a příště se zase ráda svěřím do jeho rukou Dagmar / Facelift - Quicklift Zdroj: Znamylekar.cz

Dr. Krejča byl pro mě jasnou volbou

Pana doktora Krejču jsem navštívila na radu kamarádky. Ačkoli jsem před tím navštívila i jiné specialisty, pan doktor Krejča byl pro mě jasnou volbou. Na první konzultaci mi s úsměvem podal ruku, vše mi pečlivě vysvětlil a byl ochotný zodpovědět všechny mé všetečné otázky. Okamžitě jsem věděla, že jsem v těch nejlepších rukou. Od zákroku mám cca 4měs., vše dopadlo na výbornou a každému, kdo plánuje využít estetické medicíny bych pana doktora bez váhání doporučila. T.B.  Zdroj: Osobní hodnocení

Zeptejte se / Domluvte si termín