Dupuytrenova kontraktura – jehlová aponeurotomie

„Jehlová aponeurotomie  je jednoduchá a účinná ambulantní metoda, která šetrně zlepšuje rozsah pohybu – narovnání prstu nebo prstů.

MUDr. Miroslav Krejča, Ph.D.

Indikace k ambulantní léčbě Dupuytrenovy kontraktury

Dupuytrenova kontraktura je onemocnění, které způsobuje ohýbání prstů a je způsobeno abnormálně vytvořeným ztluštělým vazivovým pruhem pod kůží. Mnoho pacientů funkčně omezuje kontraktura v provádění každodenních činností, jako je například řízení, podávání rukou, sportování, otevírání sklenic, psaní na klávesnici nebo držení předmětů.

U pacientů s hmatným pruhem kontraktury je v některých případech dobrou alternativou k radikálnějšímu chirurgickému zákroku (viz. chirurgické řešení Dupuytrenovy kontraktury) ambulantně prováděný miniinvazivní zákrok, kdy z vpichu přes kůži přerušíme tkáň – vazivový pruh, který ohnutí způsobuje. Tím se prst/y mohou lépe narovnat.

Alternativou k jehlové aponeurotomii při Dupuytrenově kontraktuře je operační řešení, které pruhy jen nepřeruší, ale odstraní.

Omezení po ambulantní léčbě Dupuytrenovy kontraktury

Domácí šetření

1 až 2 dny

Lehká (kancelářská) práce

po 2 až 3 dnech

Možná zátěž ruky

po 7 až 14 dnech

Zcela bez omezení

 V závislosti na otoku a nutném dlahování průměrně za 2 až 4 týdny.

Postup – jehlová aponeurotomie

 • Jedná se o plánovaný ambulantní zákrok – zamyslete se proto nad optimálním načasováním (v době kdy jste zdráv, dostatečná časová rezerva na rekonvalescenci).
 • Předoperační vyšetření není nutné pokud jste zdráv. V ostatních případech rozsah určuje indikující lékař.
 • Nejméně 14 dní před zákrokem vysaďte léky, ovlivňující krevní srážlivost (antikoagulancia, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, např Aspirin, Anopyrin a další další léky obsahující látku ibuprofenum, dále i vitaminové preparáty (vit C, E a další). Omezte kouření a konzumaci alkoholických nápojů na minimum.
 • Dále telefonicky informujte sestru/lékaře o jakékoliv změně zdravotního stavu, která nastala v období od Vaší poslední návštěvy do zákroku (včetně nachlazení, apod).
 • Před výkonem znovu informujte lékaře nebo sestru o případných alergických reakcích a závažných onemocněních (např. vysoký krevní tlak), pro které jste léčen/a.

  V místní anebo svodné anestezii speciální technikou vpichem jehly přes kůži při maximálně nataženém prstu postupně přerušujeme vazivový pruh způsobující ohnutí prstu. Tím dojde ke zlepšení možnosti natažení prstu – zvětšení rozsahu pobybu.

  Zajistěte si pooperační doprovod. V prvních dnech je nejdůležitější udržovat ošetřenou ruku ve zvýšené poloze – elevaci. Proto jí noste v šátkovém závěsu, pokládejte do zvýšené polohy i když sedíte a do postele pokládejte ruku vedle sebe na polštáře tak, aby byla vždy výše než trup. V období po zákroku doma monitorujte otok, bolestivost a ev modřiny a rukou neprovádějte žádné namáhavé činnosti. V případě jakýchkoliv pochybností o průběhu hojení, anebo komplikací volejte sestru/operatéra (SMS) na telefonní čísla, která obdržíte po zákroku.

  Tato omezení trvají obvykle 2 – 14 dní a je závislé na otoku a bolestivosti ruky.

  Lékař Vám může doporučit provádět série cvičení s ohýbáním a natahováním prstu několikrát denně po dobu několika měsíců, eventuálně noční dlahování.

  Pečlivě dbáme, abychom provedli zákrok maximálně bezpečně a s nejnižšími riziky možných komplikací, které se i přes veškerou naši snahu mohou vyskytnout.

   

  • Pooperační krvácení.
  • Infekce měkkých tkání. V tomto případě je nutné podat antibiotika.
  • Porucha inervace – snížení citlivosti prstů.
  • Nemožnost úplného natažení prstů ve všech kloubech.
  • Alergie na léky, náplast, dezinfekční prostředky, na anestetika, na šicí materiál.
  • Recidiva onemocnění – v operovaném místě může dojít znovu k tvorbě ztluštění.
  • Progrese onemocnění – aponeuróza vykazuje známky ztluštění a zkracování v jiných než operovaných oblastech ruky – na dalších prstech
  • Nedokonalý výsledek zákroku.

  Délka  operace

  Cca 20 minut

  Typ anestezie

  Lokální anebo svodná anestezie při natažení pokročilejších forem kontraktury

  Délka  hospitalizace

  Ambulantní zákrok

  Známky po výkonu

  Otok, modřiny, bolestivost, necitlivost

  Jak dlouho to vydrží

  Zákrok většinou funguje několik let, než dojde k opětovné recidivě – progresi stavu.

  Recenze Dupuytrenova kontraktura

  Operace nosu u MUDr. Krejči – výsledek je skvělý

  Pan doktor mi dělal plastiku nosu, výsledek je skvělý. Pan doktor byl moc milý a se zájmem se mi věnoval, prostředí na klinice Laser Esthetic bylo příjemné a nezanedbali ani pooperační péči - naopak. Veliká spokojenost. Romana M. / rhinoplastika Zdroj: Osobní hodnocení

  Augmentace a výměna implantátu – mohu jen doporučit

  U pana doktora jsem byla již 2x, augmentace a následná reaugmentace po prasklém implantátu. Vždy mi bylo vše podrobně vysvětleno, pan doktor je milý a precizní. Jelikož má mnohaletou práxi nejen v plastické chirurgii, dokáže posoudit, co je našim rozmarem a co je potřeba řešit. Není to plasticky chirurg, který do Vás za každou cenu řeže a chce vytěžit maximum, je to doktor s lidským přístupem a vždy zváží, zdali je potřeba ještě dalšího podrobného vyšetření, aby předešel případným komplikacím. Mohu jen doporučit! Ráda se k němu přihlásím znovu...:-) Lucie, Kladno / augmentace a výměna...

  Odborník s nohama na zemi

  Nejlepší volba!!! Po shození 50kg mi zůstala na těle povadlá kůže. U pana primáře Krejči jsem podstoupila laserovou liposukci zad a břicha (aby se kůže zpět přicucla na místo) a modelaci poprsí, které bylo hodně dole. Nikdy bych se nesvěřila do rukou nikomu jinému. Pan Krejča je odborník s nohama na zemi, neslibuje nereálné výsledky a doporučí nejlepší variantu. Spolu se svojí manželkou Veronikou jsou na sále sehraný tým a vám ani nepřijde, ze jdete práve na operaci. Lidskost, úsměvy a radost z toho, co oba dělají... tyto operace mi změnily život, a pokud se v budoucnu rozhodnu ještě k...

  Dr. Krejča byl pro mě jasnou volbou

  Pana doktora Krejču jsem navštívila na radu kamarádky. Ačkoli jsem před tím navštívila i jiné specialisty, pan doktor Krejča byl pro mě jasnou volbou. Na první konzultaci mi s úsměvem podal ruku, vše mi pečlivě vysvětlil a byl ochotný zodpovědět všechny mé všetečné otázky. Okamžitě jsem věděla, že jsem v těch nejlepších rukou. Od zákroku mám cca 4měs., vše dopadlo na výbornou a každému, kdo plánuje využít estetické medicíny bych pana doktora bez váhání doporučila. T.B.  Zdroj: Osobní hodnocení

  Augmentace, Motiva 320cc, implantáty pod sval

  Skvělý přístup a poradenství s výběrem velikosti implantátů a správném umístění. Prsa jsou přesně dle mých očekávání. Velikost odpovídá, tak jak jsme se domluvili. Pan doktor je velmi svědomitý a pečlivý. Jak před operací, během ní i později při pravidelných kontrolách. Naprosto doporučuji. Petra Marek / Augmentace prsou Zdroj: Osobní hodnocení

  Za Dr. Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska

  Za panem doktorem Krejčou jezdím již několik let ze Švýcarska. I když se vždy jednalo o menší chirurgický zákrok, pokaždé odvedl dokonalou a velmi profesionální práci. Mé jizvy po zákroku a zahojení v obličeji nejsou absolutně vidět. Teď po pár měsících operované místo už vůbec nenajdu! S perfektně odvedenou prací doktora Krejči jsem naprosto maximálně spokojená. V budoucnosti má volba padne vždy na primáře Krejču. Velmi doporučuji všem! Martina Lichtensteiger / Facelift Zdroj: Osobní doporučení

  Zeptejte se / Domluvte si termín